Dark versionDefault version
Şenol Özbek

Şenol Özbek

Ürün ve Proje Yöneticisi

E-ticaret Sitelerinde Dönüşüm ve Satış Başarısını Video ile Arttırın

Bu yazımda e-ticaret şirketlerinin video ile pazarlamadan faydalanarak satış başarılarını ve dönüşüm oranlarını nasıl arttırabileceklerinden bahsedeceğim.

Video çok popüler bir içerik olmasına rağmen hala en az tercih edilen stratejilerden biri. Bunun yegane sebebi kaynak! Bunun için zaman ve para ayırmak gerekiyor. Tabi ki her zaman çok ciddi prodüksiyon gerektiren çalışmalar tercih etmek zorunda değilsiniz. Sosyal medyanın da etkisi ile birlikte Instagram ve Vine gibi uygulamalar sayesinde bile bazı stratejiler belirleyebilirsiniz.

Video E-ticaret siteleri için neden önemli?

Videolar, ürün özelliklerini konusunda daha fazla ve net bilgi vermeniz açısından çok fayda sağlayacaktır. Ayrıca okumaya göre izlemek daha pratik olduğundan ziyaretçilerinizin sitenizdeki davranışlarını iyileştirecek ve ürünle ilgili daha net karar vermelerine yardımcı olacaksınız.

Diğer nedenleri başlıklara ayırarak göz atalım:

  • Google video seviyor

Google arama sonuçlarında normal sonuçlara ek olarak Video, haber, harita ve görsel gibi ek sonuçlardan karışımlar sunar. Rekabetin yüksek olduğu piyasada bu durum size ekstra bir şans verir. Bu başlıkta videolarınızı Youtube’da barındırmanızın yararlı bir karar olacağını da belirteyim.

  • Videolar daha paylaşılabilir ve tıklanabilir

Araştırmalar, videoların metin sayfalarına göre daha çok paylaşıldığını gösteriyor. Tabi ki bunun için bir araştırmaya da gerek yok. Eminim ki birçoğumuzun da davranışı bu yöndedir.

  • Video daha cezbedici

Metin ya da görsellerle anlatmakta zorlanacağınız durumları video ile anlatmak daha kolay olacağından bu durum ziyaretçilerinizi cezbedecektir.

Video stratejim ne olmalı?

Bu sorunun cevabı ürününüzün ne olduğu ile direkt olarak ilgilidir. Çok yaygın olarak kullanılan stratejilerden bahsetmem gerekirse;

  • Hikaye anlatmak ve ürünü sergilemek
  • Eğlence ve ürünü vurgulamak
  • Eğlence ve ürünün özelliklerinin altını çizmek
  • Ürün inceleme ve öneriler
  • Ürün özelliklerinin doğrudan tanıtımı
  • Doğrudan ürünü sergilemek

Sonuç olarak şunu söylemem gerekir, basit düşünün basit tutun. Başlarda da söylediğim gibi çok ciddi prodüksiyon işlerine girmeyin. Video için en iyi başlangıç basit işler çıkarmaktır. DSLR fotoğraf makineleri (başlangıçta 18-55 bir lens bile yeterli olacaktır) hatta iPhone 5-6 cihazları ile bile çok iyi video işi çıkaran kişilerin olduğunu söylemeliyim 🙂