Dark versionDefault version
Şenol Özbek

Şenol Özbek

Ürün ve Proje Yöneticisi

Tasarım ve Kodlamada SEO’nun Önemi

Projenizin ya da web sayfanızın istenilen yere / değere gelmesi için seo çalışmalarına ihtiyaç duyuyoruz.

İşin en başını, yani Tasarım ve Front end (HTML kodlama) işini ele alalım.

1- Tasarım: Tavsiyem, tasarımı kod bilen bir tasarımcının yapması. Mesela; Bob Ross…Tamam güzel çiziyor ama site tasarımı yaptırmayın.

Kod bilen tasarımcı, o tasarım kodlanırken neyin önemli neyin önemsiz olduğuna karar verebilir ve gereksiz görsellerden kurtulmanızı sağlayabilir.

Unutmayın! Gereksiz her kod ve görsel site / sayfa açılış hızının düşük olmasına neden olur.

Tasarımlar artık css sprite tekniği ile tüm görselleri bir arada tutarak sadeleştiriliyor ve boyutu küçültülerek site açılış süresinin düşürülmesi hedefleniyor.

Google yeni algoritmasında sitenizin ulaşılabilirliğine çok önem veriyor. Bu nedenle yavaş yüklenen, bazı özelikleri çalışmayan bozuk siteler değer kaybediyor. Velhasıl kelam tasarımcının gereksiz görsellerden kaçınması sadece göze değil, ayrıca arama motorlarına da hitap ediyor. Google sizi sevince ibre sizden yana artıyor.

2- Front end’ci arkadaş: Yukarıdaki gibi yapılmış tasarımın sıfırdan kodlanması çok önemli. Çünkü özgünlük çok önemli. Google der ki; “Özgün ol, adam ol, akıllı ol.” Ya da sadece “Özgün ol” tam hatırlayamadım diğer ikisini.

Pagerank sisteminde yapılan araştırmalara göre hatasız olarak kodlanmış tasarımların pagerank’ının yükseldiği, backlink (Paranız cebinizde kalır) veya hit olmaksızın sadece kodlamasıyla bile değer aldığını gösteriyor. Yani sıfırdan bir script ve sıfırdan bir site tasarımının kodlanması önemli.

Bu noktalar önemli çünkü proje güzel, butonlar, renkler, sliderlar aman allahım! Neler neler… Gel gelelim Google’da istenilen sonuçlar elde edilemiyor.

3- O kadar param yok hacı abi!: Eyvallah. Ben de wordpress altyapısı kullanıyorum zaten. SEO paketi falan hazır. Site template’ini milyonlar kullanıyor. Haklısın. O zaman en azından; sıfırdan tasarım yaptıramıyorsan, bir yerlerden (ç)aldı çırptı isen elindeki tasarımın div yapısını değiştir ve div taglarının isimlerini düzenle. Bu bile bu işlemi yapmayanların önüne geçmeni sağlar. Ok?

Parasızlıktan bahsetmişken, benim gibi (WordPress) çok yaygın bir script kullanıyorsan ve hazır tasarımlar (Twenty Eleven vs.) kullanarak bir site açtıysan, ilk adım olarak hatasız tema ve az kullanılan temalardan seçip kullanmayı dene(Ben en yaygınını kullanıyorum. Neden? Çünkü direkt trafik almayı seviyorum :)).

Comments
 • seo
  Posted 24 Ocak 2013 00:09 0Likes

  Seo hizmeti sağlayan bir ajansta çalışıyorum. Yazıyı o kadar beğendim ki şuan tüm ajans çalışanlarıyla paylaşıyorum. Anlatım üslubunuza bayıldım 🙂

  • senol
   Posted 24 Ocak 2013 00:17 0Likes

   Çok teşekkür ederim. Seo eğlenceli bir iş. Üslubu da öyle olmalıydı elbette 🙂

   Yakın zamanda profesyonel anlamda Web sitelerimizde köklü SEO çalışmaları yaptık. Yazılacak çok şey var elbette. SEO hakkında hiç fikri olmayanlar “Koskoca SEO dedikleri bu muymuş?” demesin 🙂 Yorumunuz vesilesi ile bunu da yazmış olayım.

Comments are closed.