Dark versionDefault version
Şenol Özbek

Şenol Özbek

Ürün ve Proje Yöneticisi

Siteniz İçin SEO Denetimini 5 Adımda Kolayca Yapabilirsiniz

Web siteniz ya da e-ticaret siteniz için SEO konusunda danışmanlık alıyor ya da kendi çabalarınızla bir şeyler yapıyor olabilirsiniz. Bunların dışında hiçbir şey yapmıyor da olabilirsiniz 🙂

Her türlü durumda web sitenizin basit seviyede SEO denetimini kendiniz kolayca yapabilirsiniz. Gelin şimdi bu adımlara göz atalım.

#1 Meta Tag denetimi

Title ve Description yapınızı arama motorları sonuçlarında görebilirsiniz. Title ve description’un açıklayıcı ve ilgi çekici olması önemli. Ayrıca site genelinde bir standart oluşturmanız da önemli.

#2 İçerik Denetimi

Web siteniz için içerik oluştururken çok fazla keyword bazlı olmanız gerekmez. İçeriğinizin özgün olması ve duplicate olmaması çok önemli.

WordPress altyapılı sitelerde kategori sayfaları duplicate içerik oluşturmanıza neden olabilir. Bu nedenle içeriğinizi denetlemeniz gerekmektedir. Kopya ya da duplicate içerik denetimi SiteLiner ya da CopyScape  araçlarını kullanabilirsiniz.

#3 URL Denetimi

URL yapınızın okunabilir olması çok önemlidir. SEO dostu olan ve olmayan URL yapısına örnek verecek olursam;

SEO dostu URL: siteniz.com/urun/ayakkabi
SEO dostu olmayan URL: siteniz.com/index.php?urun=4565363

Screaming Frog ya da xml-sitemaps araçlarını kullanarak sitenizin URL’lerine erişebilirsiniz.

#4 Backlink Denetimi

Backlink sıralama algoritmasının önemli parçalarından biridir. Bazı backlink’ler sıralamada sitenize zarar veriyor olabilir. Bu nedenle siteniz içinn Backlink kontrolü önemlidir. Sitem için backlink kontrolünü nasıl yapabiliyorum diyorsanız, bunun için kullanabileceğiniz araçlar vardır.

Majestic.com
Ahref.com
moz.com

#5 Site hızı / PageSpeed Denetimi

Sitenizin yüklenme hızı hem SEO açısından hem de kullanıcı deneyimi açısından önemlidir. Google PageSpeed ile sitenizin hızını ölçebilirsiniz.