Dark versionDefault version
Şenol Özbek

Şenol Özbek

Ürün ve Proje Yöneticisi

Arama Motorlarında Sitenizin Değeri mi Azaldı?

Aramadan gelen trafiğinizde ya da görünürlüğünüzde anlam veremediğiniz düşüşler olabilir. Bunun siteniz ile ilgili doğrudan kaynaklanan nedenleri olmasının yanı sıra arama motorlarının yaptığı değişiklikler de buna sebebiyet verebilmektedir.

Sitenizi ya da bloğunuzu yönetirken bu ipuçlarını göz önünde bulundurmanız aramadan gelen trafik için faydalı olacaktır.

1- Rakipler

Rakipler belirleyin ve bunları düzenli olarak takip edin. Yaptıkları değişiklikleri izleyin ve klonlayın 🙂 

2- Düzenli içerik girişi

Arama motorları bunları çok seviyor. Arama motoru robotları sitenize her geldiğinde aynı içeriği görüyorsa sizi alt sıralara atıyor. O yüzden düzenli bir periyotta içerik girişi sağlayın.

3- Backlink

Para ile ya da bloglara yorumlar yaparak bunu sağlayabilirsiniz. Ancak bunu yaparken alacağınız baclink’in kaliteli ve sitenizle alakalı olmasına dikkat edin. Örneğin benim gibi Teknoloji İnternet Bloğu yazıyorsanız. Webrazzi gibi sitelerden backlink satın alabilir ya da Webrazzi yazılarına yorumlar yapabilirsiniz.

Linkler sadece anasayfanıza değil içeriğin olduğu diğer sayfalara da yönlendirilsin. Sitenizin her sayfasını kullanın (Bu sayfaları kaldırıp ileride 404 vermeyin :)).

4- Çok fazla etiket

Çok fazla etiket/anahtar kelime kullanmamaya özen gösterin. Google Trends ve Ubersuggest gibi web tabanlı araçları kullanarak nokta atışı hedef kelimeler belirleyin. Az ama öz olsun.

5- Tasarım ve url yapısının değişikliği

Değer kaybından önce tasarım ya da url yapısında değişiklikler yaptıysanız hatayı başka bir yerde aramayın. Kaldırılan urller varsa bunları 301 ile yönlendirin. Siz bu bağlantıları kaldırmış olsanız da arama motorları hala bu içeriklere kullanıcı gönderecektir. Ve kullanıcısına kötü deneyim yaşattığınız için sizi cezalandıracaktır! 🙂