Dark versionDefault version
Şenol Özbek

Şenol Özbek

Ürün ve Proje Yöneticisi

WhatsApp Web Nedir? Nasıl Kullanılır?

WhatsApp dün gece (21.01.2015) uzun süredir konuşulan web uygulamasını yayınladı. Eminim ki bu geliştirme tüm günü bilgisayar başında geçen WhatsApp kullanıcılarını rahatlatmıştır 🙂

Şimdilik Android, Windows Phone ve BlackBerry sahiplerinin kullanabildiği bu uygulama henüz iOS kullanıcılarının hizmetine sunulmadı.

Uygulamayı bilgisayardan da kullanabilmeniz için şimdilik sadece Google Chrome tarayıcısına destek verilmiş. Whatsapp Web’i kullanabilmek için,  https://web.whatsapp.com/ adresine gitmeniz ve bu sayfada gördüğünüz QR kodunu WhatsApp uygulaması içinden (Menü > WhatsApp Web) telefonunuza okutmanız yeterli.

Henüz ilk versiyonu olduğu için pc uygulamasının bazı kısıtlamaları da var. WhatsApp’ın masaüstü uygulaması ile neler yapıp, yapamadığınızı inceledim. Notlarım şöyle;

#1 Web uygulaması cihazınızla tamamen senkronize çalışıyor.
#2 Web uygulamasından mesaj silmeniz mümkün değil. Ancak akıllı telefonunuzdan sildiğinizde web’den de silinmiş oluyor.)
#3 Durum ya da profil resmi değiştirmenize olanak sağlanmamış.
#4 Gizlilik ayalarını da yapamıyorsunuz.
#5 Web’den oturumunuz açık kaldığı sürece “Online” durumda görünüyorsunuz. (Mavi tık özelliğinden sonra yuva yıkacak bir neden daha :))
#6 Bilgisayarınızın kamerasını ve mikrofonunu kullanarak fotoğraf ve ses kaydı gönderebiliyorsunuz.
#7 Telefonunuzdaki uygulamadan açık olan web oturumunuzu kapatabiliyorsunuz. Bunun için Menü > WhatsApp Web yolunu takip etmeniz yeterli.
#8 Bilgisayarınızda bulunan bir fotoğraf ve videoları gönderebiliyorsunuz.
#9 Size gönderilen fotoğraf ve videoları bilgisayarınıza indirebiliyorsunuz.
#10 Bilgisayarınızda bulunan mp3 dosyasını gönderemiyorsunuz.